Category: Pratik Bilgiler

Öksürük için Kara Turp – Bal Kürü (Resimli Anlatım)

karaturp ve bal

Soğukların başlamasıyla bir nevi hastalık mevsimi de başlamış oldu. Tabi ki ben de yakalandım “soğuk algınlığı” hastalığına. Her zamanki gibi faranjitle yer buldu hastalık vücudumda ama bu sefer her zamanki gibi kolay atlatamadım. Bebeğime süt verdiğim için ilaç kullanamadığımdan ve bebeğim küçük olduğu için dinlenemediğimden uzunca bir süre tam toparlayamadım. Son olarak da kuru öksürük boğazımda kaldı.

Çok can sıkıcı bu kuru öksürük, gıcık denilen, kızımı uyuturken musallat oluyor. Birkaç sefer öksürüp geri uyandırdığım oldu 😀 Bunun üzerine ben de bildiğim ancak uygulamadığım karaturp-bal kürünü uygulamaya karar verdim. Nasıl yaptığımı aşağıda biiiir bir anlatıyorum: (more…)

Derin Dondurucuda Ne Saklanır?

derin dondurucuda ne saklanır

Bazı yiyecekler hazırda derin dondurucuda bulundurulduğunda hayat kurtarıyor, fazla abartmamak gerekirse de epeyce hayat kolaylaştırıyor diyebilirim 🙂 Bazısını kışa girerken hazırlıyorum, mevsimine göre. Bazısını da mevsimden bağımsız olarak sürekli bulunduruyorum dolapta. Annem çok güzel mantı yapar örneğin:) bundan en az 1-2 paket bulunduruyorum. Bezelye mesela, bazı yemeklere azar azar mutlaka katılıyor, bazen de sadece bezelye yemeği yapılıyor. Ben bezelye yemeğini çok yapmıyorum ama mesela pirinç pilavına, kuskus salatasına, tavuklu yemeklere filan katıyorum. Listelemeyi çok severim, onun için hazır bir derin dondurucu listesi yaptım, buyrun:)

(more…)

Kek Hamuruna İrmik Koymak

irmik

Başlıktan da anlaşılabileceği gibi bildiğimiz irmiği kek hamuruna kattım. Annemin bir arkadaşından duyduğum bir tüyo bu ve gerçekten kekin tadında çok değişik birşeyler yapıyor. Kekin içi sanki daha pofidik oluyor ve bir de daha sağlıklıymış hissi veriyor bana 🙂

Ölçüsü ne olmalı? (more…)