Category: Recipes in English

Zeytinyağlı Kereviz / Celeriac Braised in Olive Oil

zeytinyagli kereviz_

(*Scroll down for English)

Çocukluğumdan beri assssla yemediğim birşey varsa o da kereviz yemeğiydi. 6-7 yaşlarımdayken arkadaşımın evinde zorla yedirmeye çalışmışlardı diye hatırlıyorum, tadını bile hatırlamama rağmen tiksindim, hiç yemedim. Belki o gün sofrada olan şey kereviz bile değildi, bilemiyorum. Tadına bile bakmadan, arkadaşımla o iğrenç şeyi yemeyi reddetmiştik 😀

Yıllar sonra kereviz salatası olarak yemeye başladım biraz biraz. Rendelenmiş çiğ kerevizi yoğurtla karıştırınca kerevizin pişerken çıkan kokusu olmuyor ve yiyebiliyordum. Çok değil 2-3 ay önce de yine bir arkadaşımın evinde onun yaptığı usülde yemeye başladım bu sebzeyi. Çok beğendim. Kereviz tabum tamamen yıkıldı sayesinde. Tarifini aldım ve evde 2 defa daha yaptım. Kendisi Antalyalı bir sebze sever:) Tarifi de bol sebzeli: (more…)

Havuçlu Tarçınlı Fındıklı Kek / Carrot and Cinnamon Cake Recipe with Nuts

Havuclu Tarcinli Kek

(*Scroll down for English)

Arkadaşım Burcu’nun isteği üzerine yaptım bu keki. Yoksa aslında tarçını kurabiyede filan sevmem, bir önyargım var ama bu kekte inanılmaz güzel bir tadı oluyor. Bu arada kendisi bana kerevizi sevdiren kişidir. Acayip güzel bir kereviz yemeği tarifi var portakal sulu filan, izni olursa onu da buraya yazmak isterim.

Bugün gelip beni ve kızımı neşelendirdi ve bu kekten yaklaşık 5 mikron inceliğinde bir dilim yiyerek gitti. Neyse ki yanına yolluk almayı kabul etti 😀 Bir de içerisine kattığım irmiği de anladı, gurme mübarek 🙂 Neyse, ben malzemeleri ve yapılışını yazayım:

Malzemeler:

(more…)

Kabak Tostları / Grilled Zucchini

grilled zucchini2

(*Scroll down for English)

Bu aralar popüler olduğunu gördüğüm bu pratik yemeği ben de denemek istedim. Olmazsa olmaz bir malzeme listesi de olmadığı için şipşak hazırladım. Yani elinizde kabak ve tost makinesi olması birinci derecede yeter birşey. Yalnız yanında yoğurt olsa süper olurdu, o yoktu işte. Bir dahaki sefere yoğurtlu yiyeceğim. Eskiden kabak kızartmasını ekmeğin arasına koyardım, bir de bol yoğurt koyardım öyle yerdim. Öyle ki ekmek erirdi, taşardı filan 😀 Bu kabak tostlarını da öyle denemek lazım bir ara. Ancak, mezelik ya da garnitür olarak da düşünülebilir 😉

Malzemeler:

(more…)

Meyve Sulu Pasta / Dessert with Fruit Juice

meyve sulu pasta9

(*Scroll down for English) Bu kolay tarifi annemden öğrendim ve misafirlerime son birkaç aydır bundan yedirdim 🙂 Hangi meyve suyu istenirse ondan da yapılabildiği için elime hangi meyve geçerse onu hemen pastaya dönüştürdüm 😀 En çok vişne suyuyla yaptığımı beğendim ama kışın Adana’dan gelen aşırı güzel mandalinalarla da harika oldu. Bir ara çilek reçelini bile sulandırıp yaptım. Evet ayva reçeliyle de yaptım 😉 Özellikle bu kış buzdolabından eksik olmadı diyebilirim, ancak soğuk tüketildiği için yaz için de bence süper bir pasta. Derhal tarifini vereyim: (more…)

Haşhaşlı Şerbetli Kremalı Kek/ Syrup Cake with Poppy Seeds

hashaslikek3

(*Scroll down for English)

İşyerindeki arkadaşlarımın hepsi çok hamarattır, hepsinin ayrı ayrı iyi yaptığı mutlaka bir hamurişi, meze vardır. Topluca bir organizasyon yapıldığında, kimin mercimekli köfte, kimin haşhaşlı kek, kimin incirli pasta, kimin de elmalı pasta yapacağı bellidir. Bu tarz yiyecekleri hazırlamak bana hep çok zor ve yorucu gelmiştir, taaa ki anne olana kadar. Anne olduktan sonra, kızım bunları yiyemeyecek yaşta olsa bile, sürekli yemek yapmak istiyorum 🙂 Ve yapmak zor gelmiyor. Sadece zamana ihtiyacım oluyor. Kızım uyurken gürültü çıkarmadan ve kısa sürede hazırlayabileceğim tariflere ihtiyaç duyuyorum. Geçenlerde de çok yakın bir arkadaşımın yaptığı haşhaşlı, şerbetli, kremalı keki denedim. Onun verdiği tarifle, başka bulduklarımı harmanladım. Birkaç sefer de denedim. Ortaya benzer bir tarif çıkardım 😀 (more…)

Tereyağlı Ananaslı Kek/ Pineapple Butter Cake

pineapplebuttercake_2

(*Scroll down for English)

Kardeşim bize gelirken bir dolu meyve almış geçen gün, bunlardan biri de ananas. Bütün meyveleri birkaç gün içerisinde yedim ama ananas öylece kaldı. Sebebi de nasıl yiyeceğimi bilmemem 🙂 Bilmediğimi bile bilmiyorum aslında da öyle bekletiyorum onu dolapta. Sonra buzdolabının sebzelik bölümünde ananastan başka birşey kalmadığında işte o ananasın yalnızlığı iyice ortaya çıktı ve artık onun da yenme zamanı gelmişti. Ama nasıl? (more…)

Karışık Dolma (Anne Tarifi) / Stuffed Vegetables “Dolma” (Mom’s Recipe)

karisik dolma

(*Scroll down for English)

En kolay yemek annemin yaptığı yemektir 🙂 Annemin böyle belli başlı yemekleri vardır çok iyi yaptığı. Dolma bunlardan biri mesela, diğeri de mantı. Bir de tatlılar var, onlardan daha sonra bahsetmek istiyorum, önce dolma gelir 🙂 Annemler Selanik’ten göçme muhacirler, kültürler harmanlanmış yani ve damak zevkleri de ona göre oluşmuş. Memlekete gittiğimiz zaman bir kombinasyon yapılır hemen yemeklerden. Gittiğimiz yer köyse mesela fırında birşeyler yaparlar illa ki, fırın yemekleri inanılmaz lezzetlidir. Tencere yemekleri de öyle. Bamya, kuru fasülye, yüzük çorbası filan sıralanıverir. O sevinçli, mutlu günleri özlüyorum.. Bunlar hep çocukluğumun tatları ve nereye gidersem gideyim arıyorum alıştığım tatları bir süre sonra.. Neyse ben annemin dolmayı nasıl yaptığını anlatayım 🙂 (more…)