Category: Turkish Food

Zeytinyağlı Kereviz / Celeriac Braised in Olive Oil

zeytinyagli kereviz_

(*Scroll down for English)

Çocukluğumdan beri assssla yemediğim birşey varsa o da kereviz yemeğiydi. 6-7 yaşlarımdayken arkadaşımın evinde zorla yedirmeye çalışmışlardı diye hatırlıyorum, tadını bile hatırlamama rağmen tiksindim, hiç yemedim. Belki o gün sofrada olan şey kereviz bile değildi, bilemiyorum. Tadına bile bakmadan, arkadaşımla o iğrenç şeyi yemeyi reddetmiştik 😀

Yıllar sonra kereviz salatası olarak yemeye başladım biraz biraz. Rendelenmiş çiğ kerevizi yoğurtla karıştırınca kerevizin pişerken çıkan kokusu olmuyor ve yiyebiliyordum. Çok değil 2-3 ay önce de yine bir arkadaşımın evinde onun yaptığı usülde yemeye başladım bu sebzeyi. Çok beğendim. Kereviz tabum tamamen yıkıldı sayesinde. Tarifini aldım ve evde 2 defa daha yaptım. Kendisi Antalyalı bir sebze sever:) Tarifi de bol sebzeli: (more…)

Karışık Dolma (Anne Tarifi) / Stuffed Vegetables “Dolma” (Mom’s Recipe)

karisik dolma

(*Scroll down for English)

En kolay yemek annemin yaptığı yemektir 🙂 Annemin böyle belli başlı yemekleri vardır çok iyi yaptığı. Dolma bunlardan biri mesela, diğeri de mantı. Bir de tatlılar var, onlardan daha sonra bahsetmek istiyorum, önce dolma gelir 🙂 Annemler Selanik’ten göçme muhacirler, kültürler harmanlanmış yani ve damak zevkleri de ona göre oluşmuş. Memlekete gittiğimiz zaman bir kombinasyon yapılır hemen yemeklerden. Gittiğimiz yer köyse mesela fırında birşeyler yaparlar illa ki, fırın yemekleri inanılmaz lezzetlidir. Tencere yemekleri de öyle. Bamya, kuru fasülye, yüzük çorbası filan sıralanıverir. O sevinçli, mutlu günleri özlüyorum.. Bunlar hep çocukluğumun tatları ve nereye gidersem gideyim arıyorum alıştığım tatları bir süre sonra.. Neyse ben annemin dolmayı nasıl yaptığını anlatayım 🙂 (more…)

Menemen / Menemen Recipe

menemen

Menemen / Menemen Recipe

(*Scroll down for English)

Rakı gibi tek başına gitmez, illa bir kişi ister yanında:) Kocaman bir tavadan ekmekle yenmek suretiyle de tadına doyum olmaz. Bu sabah kahvaltımda menemen vardı benim. Tek başımaydım ne yazık ki 🙂 Geçen sene eylülde yaptığım domates -biber konserveleri bitmeyecek yoksa, ayaş domateslerinin çıkmasına ne kaldı şurda. Hazır yaz da gelmek üzereyken basit ve geleneksel tarifi paylaşayım hemen.

Malzemeler: (2-3 kişilik)

1 büyük boy soğan

5 adet sivri biber

3 adet sulu domates

2-3 yumurta

Zeytinyağı

Tuz

Karabiber

*Ben taze domates ve biber yerine 1 orta boy(500ml’lik) kavanoz konserve kullandım.

(more…)