Category: Diğerleri

Öksürük için Kara Turp – Bal Kürü (Resimli Anlatım)

karaturp ve bal

Soğukların başlamasıyla bir nevi hastalık mevsimi de başlamış oldu. Tabi ki ben de yakalandım “soğuk algınlığı” hastalığına. Her zamanki gibi faranjitle yer buldu hastalık vücudumda ama bu sefer her zamanki gibi kolay atlatamadım. Bebeğime süt verdiğim için ilaç kullanamadığımdan ve bebeğim küçük olduğu için dinlenemediğimden uzunca bir süre tam toparlayamadım. Son olarak da kuru öksürük boğazımda kaldı.

Çok can sıkıcı bu kuru öksürük, gıcık denilen, kızımı uyuturken musallat oluyor. Birkaç sefer öksürüp geri uyandırdığım oldu 😀 Bunun üzerine ben de bildiğim ancak uygulamadığım karaturp-bal kürünü uygulamaya karar verdim. Nasıl yaptığımı aşağıda biiiir bir anlatıyorum: (more…)

Tarifsiz Salatalar

salata

Yemek yaparken aslında hiç bir tarife bağlı kalmak zorunda değilsinizdir. Mevsim salata yapmak için mesela 2 havuç, yarım kırmızı lahana ve 1 göbek marula ihtiyaç olduğu doğru ama ya yoksa. O zaman “canın ne istiyorsa onu ye” kuralı geçerli işte 🙂 Buzdolabında tek tek işe yaramayan ama birleştirince voltranı oluşturan malzemeler vardır. İşte onları alın. Kesin, doğrayın, karıştırın. Sunumunuzu güzel hazırlayın, görsellik önemli çünkü. İşte hepsi bu.

Ben de buzdolabında gariban kalmış, dereotu, 3 küçük domates ve 1-2 havucu aldım. Zeytinyağıyla ve tuzla güzelce karıştırdım, hoş bir salata kasesine koydum ve yemekle servis ettim. Misler gibi de yedik 🙂

Arkadaşlarla Kahvaltı

breakfast

Bugün arkadaşlarım geldi beni ve kızımı ziyarete, son favorimiz birlikte geç kahvaltı yapmak. Ama baya geç yani, mesela öğleden sonra 2de filan 🙂 İkindi kahvaltısı diyelim şuna. Yayıla yayıla o kadar çok yiyoruz ki, yani kendi adıma diyeyim, o kadar çok yiyorum ki akşam yemeğine filan kesinlikle yer kalmıyor. Azıcık dedikodu, görüşmediğimiz zamanda neler yaptık filan derken zaman su gibi akıp geçiyor. Önemli olan birlikte olmak olduğu için kimse kimseden üstün yemekler beklemiyor ki bu da tam bana göre 🙂 Mesela neler hazırladım, bakalım.
(more…)