Category: Kekler

Havuçlu Tarçınlı Fındıklı Kek / Carrot and Cinnamon Cake Recipe with Nuts

Havuclu Tarcinli Kek

(*Scroll down for English)

Arkadaşım Burcu’nun isteği üzerine yaptım bu keki. Yoksa aslında tarçını kurabiyede filan sevmem, bir önyargım var ama bu kekte inanılmaz güzel bir tadı oluyor. Bu arada kendisi bana kerevizi sevdiren kişidir. Acayip güzel bir kereviz yemeği tarifi var portakal sulu filan, izni olursa onu da buraya yazmak isterim.

Bugün gelip beni ve kızımı neşelendirdi ve bu kekten yaklaşık 5 mikron inceliğinde bir dilim yiyerek gitti. Neyse ki yanına yolluk almayı kabul etti 😀 Bir de içerisine kattığım irmiği de anladı, gurme mübarek 🙂 Neyse, ben malzemeleri ve yapılışını yazayım:

Malzemeler:

(more…)

Haşhaşlı Şerbetli Kremalı Kek/ Syrup Cake with Poppy Seeds

hashaslikek3

(*Scroll down for English)

İşyerindeki arkadaşlarımın hepsi çok hamarattır, hepsinin ayrı ayrı iyi yaptığı mutlaka bir hamurişi, meze vardır. Topluca bir organizasyon yapıldığında, kimin mercimekli köfte, kimin haşhaşlı kek, kimin incirli pasta, kimin de elmalı pasta yapacağı bellidir. Bu tarz yiyecekleri hazırlamak bana hep çok zor ve yorucu gelmiştir, taaa ki anne olana kadar. Anne olduktan sonra, kızım bunları yiyemeyecek yaşta olsa bile, sürekli yemek yapmak istiyorum 🙂 Ve yapmak zor gelmiyor. Sadece zamana ihtiyacım oluyor. Kızım uyurken gürültü çıkarmadan ve kısa sürede hazırlayabileceğim tariflere ihtiyaç duyuyorum. Geçenlerde de çok yakın bir arkadaşımın yaptığı haşhaşlı, şerbetli, kremalı keki denedim. Onun verdiği tarifle, başka bulduklarımı harmanladım. Birkaç sefer de denedim. Ortaya benzer bir tarif çıkardım 😀 (more…)

Tereyağlı Ananaslı Kek/ Pineapple Butter Cake

pineapplebuttercake_2

(*Scroll down for English)

Kardeşim bize gelirken bir dolu meyve almış geçen gün, bunlardan biri de ananas. Bütün meyveleri birkaç gün içerisinde yedim ama ananas öylece kaldı. Sebebi de nasıl yiyeceğimi bilmemem 🙂 Bilmediğimi bile bilmiyorum aslında da öyle bekletiyorum onu dolapta. Sonra buzdolabının sebzelik bölümünde ananastan başka birşey kalmadığında işte o ananasın yalnızlığı iyice ortaya çıktı ve artık onun da yenme zamanı gelmişti. Ama nasıl? (more…)

Nutellalı Kek/Nutella Cake

image

(*scroll down for English)

Yoğun çikolata ve kakao tadı sevenler için çok güzel bir yiyecek. Bebeğim mama sandalyesinde oyalanırken bir çırpıda çırptım. Bebeğimiz mikserin sesinden biraz korkuyor, o sebepten tel çırpıcıyla çırpmak zorunda kaldım yumurta ve şekeri 🙂 Gelelim malzemelere.. (more…)