meyve sulu pasta9

(*Scroll down for English) Bu kolay tarifi annemden öğrendim ve misafirlerime son birkaç aydır bundan yedirdim 🙂 Hangi meyve suyu istenirse ondan da yapılabildiği için elime hangi meyve geçerse onu hemen pastaya dönüştürdüm 😀 En çok vişne suyuyla yaptığımı beğendim ama kışın Adana’dan gelen aşırı güzel mandalinalarla da harika oldu. Bir ara çilek reçelini bile sulandırıp yaptım. Evet ayva reçeliyle de yaptım 😉 Özellikle bu kış buzdolabından eksik olmadı diyebilirim, ancak soğuk tüketildiği için yaz için de bence süper bir pasta. Derhal tarifini vereyim:

meyve sulu pasta2Malzemeler:

Jöle kısmı için:

3 su bardağı meyve suyu

8 çorba kaşığı şeker

3 çorba kaşığı nişasta (Ben buğday nişastası kullanıyorum)

Orta kısmı için: Yeteri kadar bisküvi, istenen cinste olabilir. Ben finger ya da petit beurre kullanıyorum.

Üst-Muhallebi kısmı için:

4 su bardağı süt

3 çorba kaşığı un

2 çorba kaşığı nişasta

5 çorba kaşığı şeker

1 paket vanilya

Yapılışı:

1. Jöle kısmı için, meyve suyu, nişasta ve şekeri karıştırarak kısık ateşte pişir. Kıvam almaya başlayınca altını kapat.

2. 20X30 cm ebatlarında bir borcamı suyla ıslat ve içine jöleyi dök.

3. Jölenin üzerine bisküvileri diz. (Buraya istenirse ceviz, fındık filan da serpiştirilebilir) meyve sulu pasta3   meyve sulu pasta4

4. Muhallebiyi de aynı şekilde bütün malzemeleri karıştırarak pişir ve bisküvilerin üzerine dök.

meyve sulu pasta5   meyve sulu pasta6

5.Buzdolabında yaklaşık 3 saat soğuttuktan sonra dilimleri ters yüz ederek servis yapablirsin. İstersen üzerine hindistan cevizi de dökebilirsin. Afiyet olsun!

meyve sulu pasta7

It is very easy to prepare this delicious dessert. It consists of three parts: 1.Bottom; which is jelly and is made of fruit juice. You can use any fruit juice, my favorite is cherry juice;) 2.Middle part; which is just biscuits. 3. The top; which consists of custard. Before serving, the slice which you cut is turned upside down, so you get a very smooth surface. I like it! And as it is served cold, you can prefer it on hot summer days, maybe with a cup of ice-cream.

Ingredients:

The jelly part:

3 cup fruit juice

8 tbsp sugar

3 tbsp starch (I prefer wheat starch)

The middle part:

Biscuits enough to put onto the jelly part

The upper part:

4 cup milk

3 tbsp all purpose flour

2 tbsp starch

5 tbsp sugar

1 tsp vanilla extract

Preparation:

1. For the bottom part; combine fruit juice, sugar and starch. Stir them together while cooking and bring it to a simmer. After seeing the tiny bubbles, the mixture will become jelly. Remove it from heat.

2. Take a pyrex baking dish (20X30cm) and make it wet before pouring the jelly into the dish.

3. Pour the jelly. Onto the jelly, put the biscuits. Then prepare the upper part.

4. Combine the ingredients and stir them on the heat until it takes a creamy form after it boils. Then remove it from the heat and pour it onto the biscuits.

5. Let it cool in the fridge for 3-4 hours.

6. When serving, turn the slice upside down and if you want you can sprinkle coconut on it. Bon appétit! *If you enjoy, you can use chopped nuts in the middle part. It will give a crunchy taste.

2 comments on “Meyve Sulu Pasta / Dessert with Fruit Juice”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *