karaturp ve bal

Soğukların başlamasıyla bir nevi hastalık mevsimi de başlamış oldu. Tabi ki ben de yakalandım “soğuk algınlığı” hastalığına. Her zamanki gibi faranjitle yer buldu hastalık vücudumda ama bu sefer her zamanki gibi kolay atlatamadım. Bebeğime süt verdiğim için ilaç kullanamadığımdan ve bebeğim küçük olduğu için dinlenemediğimden uzunca bir süre tam toparlayamadım. Son olarak da kuru öksürük boğazımda kaldı.

Çok can sıkıcı bu kuru öksürük, gıcık denilen, kızımı uyuturken musallat oluyor. Birkaç sefer öksürüp geri uyandırdığım oldu 😀 Bunun üzerine ben de bildiğim ancak uygulamadığım karaturp-bal kürünü uygulamaya karar verdim. Nasıl yaptığımı aşağıda biiiir bir anlatıyorum:1. Turpun altını ve üstünü kesin. Altını çok minik, üzerini baya baya fotoğrafta görüldüğü gibi kesin ve içerisini bir kaşık yardımıyla oyun. Biraz zor oluyor, kaşık çok keskin değil neticede. Dibini delmeden ama baya yaklaşarak oyun.

karaturp

2. İçerisine bal doldurun.

karaturpbal

3. Bal doldurulmuş turpu bir bardağa oturtup, balın bardağa süzülmesini bekleyin. Ben akşamdan sabaha kadar bekledim. Anca süzülüyor.

karaturp_bal

4. Bardağa dolan turplu balı için. Şifa olsun.

Püf noktası: Turpu ne kadar çok oyarsanız o kadar kolay süzülür bal. Ancak hepsi süzülmese bile turpun içerisinde kalan balı da içebilirsiniz.

Geri bildirim: Bu kürü uyguladım, peki ne oldu? İyi geldi 🙂 Ancak, gün içerisinde de yudum yudum ılık su içerek desteklemek gerekiyor tedaviyi. Soğuk içeceklerden uzak durmak gerekiyor bir süre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *